Nowy rok - nowy ja. Czyli jak wykorzystać to w praktyce?
- Uśmiechajmy się częściej
- 2 sty 2021
- 4 minut(y) czytania
Jak co roku o tej porze większość osób decyduje się na postanowienia noworoczne. Jedne z nich są mniej wymagalne, drugie bardziej. Jednak bez względu na to czy są to wielkie cele czy też mniejsze - okazuje się po jakimś czasie, że rezygnujemy ze swoich postanowień i wracamy do starych nawyków. No właśnie i tutaj pojawia się problem - w końcu ten rok miał być inny, dlaczego znowu mi się nie udało? Dlaczego nie mam siły dalej realizować swoich planów? Co poszło nie tak?
Zastanawiający jest fakt jak wiele ludzi decyduje się na ogarnięcie tyłka tylko wtedy, kiedy zbliża się nowy rok. Czyż to nie jest zabawne? Masz tak wiele dni do realizowania swoich celów, ale dlaczego właśnie ten początek roku jest jedynym punktem odniesienia do poprawy Twojego życia? Pierwszym krokiem jakim możesz zrobić dla swojego dobra jest nauczenie się, że każdego dnia dostajesz kolejną szansę od losu i każdego dnia możesz właśnie TY ZADECYDOWAĆ, która strona wygra. Czy ta, która jest pracowita, dąży do rozwoju czy ta leniwa, pełna obłudy. To do Ciebie należy ten wybór, codziennie go wykorzystuj, a nie tylko wtedy, kiedy zaczyna się kolejny rok. Wskazówka 1 - każdego dnia dawaj sobie szansę, jeśli dzisiaj się nie udało to jutro się uda.
Również musisz się pogodzić z faktem, że bez pracy nie będziesz mógł w stanie nic osiągnąć. Nie chodzi mi tutaj o ciężką pracę, ale bardziej o systematyczną. Dużo osób popełnia ten błąd, nawet ja go popełniam. Chodzi przede wszystkim o to żeby robić coś co prowadzi nas do upragnionego celu systematycznie, czyli zamiast jednego dnia zrobić dużo rzeczy to codziennie robić chociażby cokolwiek. To naprawdę nie musi być coś wielkiego, wystarczą małe czynności, które z perspektywy czasu przyniosą nam upragnione efekty. Wiele osób na początku roku chociażby stawia sobie duży cel i myśli, że jak na początku roku dużo pracy włoży w niego to będzie wystarczające i szybko go zrealizuje. Jednak rzeczywistość jest inna i powinieneś uzbroić się w cierpliwość i wytrzymałość, a także samodyscyplinę.
Wskazówka 2 - pracuj systematycznie, nie ilościowo.
Trzecią kwestią jest plan i stawianie sobie celi. Cele mogą być różne w zależności co chcemy osiągnąć- mogą one wymagać więcej czasu lub mniej, być „jednorazowe” np. skok na bungee lub kilkurazowe. W każdym razie najważniejsze jest to żeby je w ogóle ustalić. Powinna to być właściwie pierwsza rzecz jaką musisz zrobić. Weź kartkę, zeszyt czy cokolwiek i zapisz najważniejsze cele, które chcesz osiągnąć. Drugim krokiem będzie napisanie jak chcesz do tego dojść, co możesz zrobić i jak rozwiązać towarzyszące przy tym problemy, być może musisz się zastanowić jakie cechy charakteru musisz w sobie wyrobić żeby osiągnąć upragniony cel. Nad tym wszystkim musisz chwilkę się zastanowić tak, aby w trzecim kroku napisać plan działania. W tym kroku piszesz co ci jest potrzebne, co zamierzasz codziennie robić, co zamierzasz robić np. co miesiąc itp. Bardzo pomocną rzeczą, do której ja się stosuje jest założenie grubego zeszytu, w którym będziesz sobie codziennie rano zapisywał: datę i dzień tygodnia oraz dzienne cele do wykonania. Ważne jest żeby zapisywać te czynności w 1 osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym np. ćwiczę, gotuję nową potrawę itp. itd. Dlaczego tak? Wtedy Twój mózg ”rejestruje” te cele jako jeszcze niewykonane ( zwykle mózg odbiera napisanie czegoś jako za zrobione dlatego jest to tak ważne, w końcu nie chcesz się zdemotywować, prawda?) poza tym taka forma napisania czegoś jest zdecydowanie przyjemniejsza w odbiorze niż „zrób ćwiczenia„, które od razu zwiększa prawdopodobieństwo prokrastynacji.
Wskazówka 3 - określ cele i napisz plan.
Odwołując się do poprzedniego punktu następną bardzo ważną rzeczą jest oduczenie się prokrastynacji. Jest to Twój wróg w tym momencie. Najgorsze co możesz robić w swoim życiu to przekładać rzeczy na później lub nie podejmować ryzyka czy jakiegokolwiek działania. Więcej na temat prokrastynacji napisałam tutaj -> https://usmiechajmysieczes.wixsite.com/website/post/jak-spiąć-się-i-zrobić-coś-co-się-wiecznie-odwleka-czyli-sztuka-unikania-prokrastynacji
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak tego uniknąć to zapraszam do lektury. A wracając to zauważyłam, że wiele osób np. znajdzie jakiś nowy cel w połowie roku i zamiast go od razu realizować przekłada go w nieskończoność mimo, że może się to okazać bardzo skuteczne czy też pomocne. Wskazówka 4 - nie odkładaj niczego na później.
Następną kwestią jest znalezienie prawdziwej motywacji. Nowy rok z pewnością może być pretekstem do tego, aby zacząć od nowa, ale to nie o to chodzi, bo prędzej czy później w takiej sytuacji się poddasz. Znasz może to stwierdzenie „słomiany zapał”? Jest ono idealne jeśli chodzi o postanowienia noworoczne. Wiele osób napala się na sukces, ale kiedy nie widzi szybkich efektów swojej pracy to wtedy nagle gaśnie mu zapał i traci chęć do działania wracając do punktu wyjścia. Nadal prowadzi niezdrowy tryb życia, nadal pije, nadal pali, nadal rezygnuje ze swoich marzeń. Także jeśli masz nagły przypływ energii to ochłoń, bo ta energia zarówno tak przyjdzie jak odejdzie. Musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrobić samodyscyplinę, bo bez tego daleko nie zajdziesz. Nie oczekuj również szybkich efektów, bo to też potrafi być zgubne.
Wskazówka 5 - znajdź coś, co Cię długotrwale motywuje do działania.
I już ostatnia kwestia, ale najważniejsza to działaj i ryzykuj. Nic nie będziesz mógł osiągnąć bez tych dwóch rzeczy. Strach ludziom będzie zawsze towarzyszył niezależnie od tego czy będą coś robili czy nie. Ale lepiej jest robić coś i się bać niż nie robić nic i się bać, nieprawdaż? 😉 Dlatego najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla siebie czy to w 2021 czy 2022 jest podjęcie działania, ryzyka, wyjscia ze strefy komfortu. To jest właśnie klucz do sukcesu. Nie bój się również mieć gorszych dni, ani nie bój się mieć porażek. Porażka to druga strona sukcesu, to ona gwarantuje, że możemy nauczyć się czegoś, wynieść wnioski. Dlatego posiadanie gorszych dni pamiętaj, że też jest OK. Jesteśmy ludźmi więc mamy prawo do gorszych dni, emocji, chwili zwątpień. Wskazówka 6 - zacznij działać JUŻ TERAZ!
Mam nadzieję, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż ubiegły. Życzę Ci wytrwałości, znalezienia prawdziwego szczęścia w 2021! Również chcę, abyś został ze mną i zapisał się do newslettera poniżej - dzięki temu będziesz otrzymywać aktualności dotyczące bloga i wiele innych informacji! Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku!!!
تعليقات